Chemical Hazard Signs
- (1)
- (1)
- (484)
- (235)
- (17)
- (66)
- (549)
- (12)
- (14)
- (440)
- (8)
- (52)
- (125)
- (1)
- (1)
- (166)
- (72)
- (230)
- (28)
- (96)
- (1)
- (15)
- (35)
- (3)
- (23)
- (1)
- (19)
- (74)
- (5)
- (650)
- (2)
- (24)
- (2)
- (38)
- (45)
- (2)
- (135)
- (1,119)
- (3)
- (1)
- (510)
- (109)
- (6)
- (1,590)
- (5)
- (15)
- (7)
- (1)
- (12)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (93)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (17)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
| Thickness | 4 mil |
|---|---|
| Height (Metric) | 8.9 cm |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Chemical and hazardous safety label |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -20°F to 176°F |
| Quantity | 5/Pk. |
| Min. Temperature (English) | -20°F |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -29°C to 80°C |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Height (English) | 3.5 in. |
Accuform Signs NFPA Placard Kits
Designed in accordance with standards set by NFPA for identifying potential hazards for firefighting crews
| Includes | 1 NFPA placard and a full set of self-adhering number panels |
|---|---|
| Product Type | NFPA Placard Kit |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -28°C to +80°C |
| For Use With (Application) | Mounting on or near containers of hazardous materials and equipment |
Accuform Signs Self-Laminating HMCIS Chemical Identifier Labels
These labels are essential for labeling containers that contain hazardous chemicals.
Accuform Signs Acetylene Empty Cylinder Tag
Designate an area in your facility to store empty acetylene cylinders.
Accuform Signs Blank NFPA Placards
provides information for the protection of emergency response personnel, assist in planning for effective fire and emergency control operations, including cleanup
| Includes | Placard only, hazard panels are 2mil clear Polyester |
|---|---|
| Displayed Text | NFPA |
| Product Type | NFPA Placard |
| Color | Yellow on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Designed for on-the-spot classification of potentially hazardous chemicals |
Accuform Signs Standard Legend Flip Placards
Quickly change hazard placard by flipping the placard signs for separate legends.
| Width (English) | 13.75 in. |
|---|---|
| Product Type | Flip Placard |
| Color | White |
| Height (English) | 13.75 in. |
Accuform Signs HMCIS Wallet Card
Quick reference guide fits perfectly in an employee's wallet or pocket.
Accuform Signs NFPA Wallet Cards
Quick reference fits in an employee's pocket for easy review at any time.
Accuform Signs Chemicals and Haz Mat Signs: Asbestos
Inform all readers of a cancer and lung disease hazard brought about by asbestos.
Accuform Signs Danger: Compressed Air Sign
Alert others to the presence of compressed air in the work environment.
| Displayed Text | DANGER Compressed Air |
|---|
Accuform Signs Nonpotable Water Labels
Use this yellow safety label to alert others that water is not safe for consumption.
Accuform Signs Safety Signs - Multiple Messages
Keep employees safe from harm by effectively communicating hazardous situations to others
| Product Type | Safety Sign |
|---|